Četvrta Ljetnja akademija „Ljudska prava u akciji“ za zemlje Jugoistočne Evrope je u periodu od 19 – 27. jun 2015. godine održana na Cetinju.

Na Akademiji je učestvovalo 13 timova iz zemalja regiona, a iz Crne Gore je selektovan tim naše škole, polaznici su bili direktor Žarko Raičević, psihološkinja Anđela Milošević i predstavnica NVO Kreativni Centar-Kec iz Nikšića, Gordana Tododrović.

Akademiju organizuje Zavod za školstvo Crne Gore u saradnji sa Savjetom Evrope i Evropskim Vergelend centrom iz Norveške.

Akademija je imala za cilj bolje razumijevanje osnovnih principa obrazovanja za demokratsko građanstvo i ljudska prava, analiziranje različitih situacija u školi i lokalnoj zajednici u kontekstu poštovanja ljudskih prava, uočavanje problema i načina na koji se oni mogu riješiti i, na kraju, kreiranje akcionog plana za svaku školu kako da u praksi primjeni znanja i vještine stečene u toku Akademije.